MENU x
Odstartoval Babiš výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech?

Odstartoval Babiš výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech?

únor 2019

Rozhovor s předsedou Energetického Třebíčska Vítězslavem Jonášem. 

Ve čtvrtek 21. února se v poslanecké sněmovně konalo mezinárodní energetické fórum, kde se sešli nejvyšší představitelé státu, poslanci a senátoři, jaderní odborníci a zástupci zahraničních firem, kteří se ucházejí o největší zakázku v novodobých dějinách České republiky. Proto na této konferenci nechyběli i zástupci Energetického Třebíčska v čele s jeho předsedou Vítězslavem Jonášem. Tomu jsme položili několik otázek.

Pane předsedo, v souvislosti s tímto mezinárodním fórem se mluví o tom, že premiér Babiš na této konferenci zahájil proces výstavby nových jaderných bloků v ČR a že jasně padlo rozhodnutí, že se začne v Dukovanech. Vnímáte to také tak?

Ano a chci tomu věřit, protože i v dalších vystoupeních ministryně průmyslu Marty Novákové, vládního zmocněnce Jaroslava Míla a předsedkyně jaderného dozoru Dany Drábové zaznělo, že se bude stavět, a hlavně také sdělili konkrétní kroky, jak na to. Podle mého názoru je největším posunem dohoda Andreje Babiše s předsedou představenstva ČEZ Danielem Benešem o uzavření smlouvy mezi státem a ČEZem, která snad uspokojí i všechny akcionáře v tom, že neponesou veškerá rizika plynoucí z této dlouhodobé investice.

A co Dukovany, budou skutečně první na řadě?

Premiér a vládní zmocněnec to řekli jasně. Paní ministryně Marta Nováková se ale jasné odpovědí vyhýbá a nechává rozhodnutí kde, na pozdější dobu. Cítíme také velký tlak od politiků z jižních Čech, kteří dostávají prostor v médiích, a hlavně čekají na případné zpoždění přípravy v Dukovanech. Jednoduše řečeno, musíme mít stavební povolení dříve než v Temelíně. Vládní zmocněnec Jaroslav Míl oznámil nutnost nového projednání EIA na Temelín, tak potom by to bylo zcela jasné.

Vždy jste silně upozorňoval, že nelze věřit slibům a že jen konkrétní kroky např. vládního usnesení s jasnými úkoly a termíny vás mohou přesvědčit, že to vláda myslí vážně.

To je pravda. Na revizi úkolů Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky s termíny si musíme ještě počkat. Hodně velkou důvěru k lepšímu mně dal nově schválený statut Stálého výboru pro jadernou energetiku. Do čela výboru se postavil sám premiér Andrej Babiš a výkonným místopředsedou se stal vládní zmocněnec Jaroslav Míl. Také, že ve vládním výboru budou sedět zástupci všech parlamentních stran dává velkou naději na nutné politické krytí a kompromis. Jen pro zajímavost - byl jsem první, který vloni panu premiéru doporučil, aby se postavil do čela vládního výboru. On mě za tento nápad poděkoval a také se tak stalo.

Hodně se hovoří o tom, jak s vámi premiér často komunikuje. Je to tak a proč právě s vámi?

Je tomu tak a sám jsem překvapen, že vždy na můj dotaz rychle odpoví a došlo i na osobní schůzky a telefonické rozhovory. Pan Babiš je politik a hlavně ví, že jádro je silné téma pro celou českou veřejnost. Také ví, že Energetické Třebíčsko je v této věci velmi aktivní, sdružuje jaderné odborníky a že jeho zájem je výhradně stavět. Za celou dobu vzájemné komunikace se také přesvědčil, že pomáháme, radíme a když někoho někam doporučujeme, tak jen proto, že je tím pravým odborníkem a pomůže věci. Také ví, že v rámci partnerství zastupuji Okresní hospodářskou komoru Třebíč, sdružení obcí a měst v širokém regionu Dukovan Energoregion 2020 a Ekoregion5.

Mnoho lidí, mnoho názorů. Dá se vůbec v takovém širokém spektru sladit názory a mluvit jedním jazykem?

Když jsem v této funkci začínal, tak jsem tomu moc nevěřil. Víte, v čele těchto institucí (Ekoregion 5, Energoregion 2020, Okresní hospodářská komora Třebíč) jsou opravdové osobnosti a lidé, kteří vědí, jak je důležité táhnout za jeden provaz a nevadí jim, kdo zrovna táhne. Prostě když všichni víme, o co nám jde a dovedeme se dohodnout na stanovisku, tak je jedno, kdo stanovisko prezentuje. Tím, že je to moje hlavní činnosti oproti zaneprázdněným starostům a zástupcům institucím, tak vystupuji převážně já. Nejvíce spolupracuji s předsedou Energoregionu Vladimírem Měrkou, předsedou hospodářské komory Richardem Horkým a předsedkyní Petrou Jílkovou.

Jaká je spolupráce s Krajem Vysočina a Jihomoravským kraje?

Platí to stejné. Spolupráce je velmi dobrá. Je jasné, že hejtmani mají velkou politickou sílu a že jsou parlamentu a vládě na blízku. Hejtman Jiří Běhounek udělal dobrý počin v tom, že zřídil jako poradní orgán Rady Kraje Vysočina komisi pro výstavbu jaderných bloků. Setkávají se tam nejen politici, ale i odborníci.

Vrátíme se ke konkrétním krokům v přípravě výstavby. Co nyní očekáváte?

V první řadě avízované uzavření smlouvy mezi státem a ČEZ. Nebude to jednoduchá záležitost, protože jak se říká čert je skryt v detailu. Tam se může narazit na skrytou podporu státu, což se nebude líbit Evropské komisi, nedostatečnou garanci pro minoritní akcionáře ČEZ, atd. Ve druhé fázi očekávám, že proběhne revize úkolů a termínů v Národním akčním plánu rozvoje jaderné energetiky. Dalším oříškem bude započaté jednání s Evropskou komisí o sektorové výjimce, tedy abychom mohli více uplatnit české zájmy. Je důležitá pro zajištění účasti českých firem při výstavbě. Naopak se nebojím projednání EIA pro Dukovany. Kladné stanovisko ministerstva životního prostředí očekávám na konci letošního roku.

V předstihu jste už připravil základní kámen pro nový blok. Kdy ten usadíte do země?

Pevně věřím, že ho letos postavíme na místo plánované výstavby. Ať už to bude za účasti prezidenta při plánované červnové návštěvě Vysočiny, jednáme o tom, nebo za účasti členů vlády.

Eva Fruhwirtová

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany