MENU x
Stavět se bude! Studenti naleznou uplatnění při výstavbě nových bloků

Stavět se bude! Studenti naleznou uplatnění při výstavbě nových bloků

květen 2019

V pondělí 20. května uspořádalo Energetické Třebíčsko ve spolupráci s firmou ČEZ ENERGOSRVIS seminář pro studenty Gymnázia Třebíč s názvem Jádro jako perspektiva pro mladé.

Vysokoškolský pedagog VUT Karel Katovský, sám absolvent zdejšího gymnázia, studenty seznámil s fascinujícím světem jaderné energetiky. Exkurzem do historie přiblížil vývoj jaderných reaktorů a také využívání jaderné energie v různých oblastech života. Zároveň studentům představil možnosti jejich budoucího uplatnění.

O tom, jak se aktuálně vyvíjí proces výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech, studenty informoval Martin Uhlíř, výkonný ředitel EDU II. Letos o prázdninách se očekává udělení „razítka“ pro tzv. EIA. „Zahajujeme přípravu na územní řízení a také řízení s umístěním se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. Čtvrté razítko v řadě bude stavební povolení,“ nastínil harmonogram.  Současné čtyři jaderné bloky má v plánu ČEZ provozovat ideálně do roku 2045. Nový blok chtějí postavit a spustit nejdříve v roce 2035. S ohledem na složitost procesu se však odhaduje rok spuštění 2039. Po odstavení stávajících čtyř bloků je pak možné spustit nový šestý jaderný blok.

Studentům Martin Uhlíř potvrdil, že bylo opravdu o stavbě rozhodnuto a že příprava nové jaderné elektrárny běží. „Jedná se o náhradu stávajících bloků a my na přípravě intenzivně pracujeme a také budeme potřebovat nové posily,“ zdůraznil. ČEZ při stavbě vytvoří 200 nových pracovních míst, dodavatel výstavby bude potřebovat na 3 000 lidí, na provoz bude potřeba 900 lidí.  V plánu je také likvidace stávají elektrárny do roku 2085. I zde se uplatní stovky zaměstnanců.

Posledním vystupujícím byla Ludmila Kosmáková ze společnosti ČEZ ENERGOSERVIS. V současné době zaměstnávají 600 zaměstnanců a působí ve 14 lokalitách. Zabývají se servisem komponent pro jaderné elektrárny i vodní elektrárny. Realizují velké inženýrské projekty v hodnotách stovek milionů korun. „Pro tyto činnosti potřebujeme šikovné inženýry,“ obrátila se s výzvou ke studentům. Možnosti uplatnění pro vysokoškoláky jsou také v oblasti konstrukce a realizace zakázek.

Výstavba nových jaderných bloků v Dukovanech je největší strategickou investicí v historii České republiky. „Vy u toho můžete být, je to výzva pro vás, nastupující mladou generaci, přemýšlejte o tom,“ uzavřel seminář předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Eva Fruhwirtová

 

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany