MENU x
Informace z Energetického Třebíčska

Informace z Energetického Třebíčska

7. července 2017

Co se stalo a co se plánuje. 

Začalo, lépe řečeno pokračuje horké léto. Horko bylo i ke konci června v Dukovanech, kde jednali  o výstavbě všichni zainteresovaní hráči.

Nejprve přijeli poslanci z hospodářského výboru, kteří přijali silné usnesení k výstavbě 5. bloku. Toto usnesení je zde: http://psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=117589

 

Bohužel se nám je nepodařilo přesvědčit, aby požadavek byl na změnu stanoviska k definitivnímu rozhodnutí o výstavbě. To je stále vládou směřováno na rok 2025, tj. po povolovacích procesech výstavby. Důležité je také to, že poslanci oživili přijetí speciálního zákonu o stavbě (lex Dukovany), který by určitě urychlil výstavbu. Je zajímavé sledovat, jak dochází na naše slova a požadavky, které vznášíme již několik roků.

Po poslancích zasedal v EDU vládní výbor za účasti premiéra a 3 ministrů. Zápis ještě není zveřejněn. Nicméně nás všichni osobně při následném jednání s regionem ujistili, že vše činí k tomu, aby se plnění úkolů  z NAP JE urychlilo a že k tomu vláda a výbor dělá patřičné kroky. Samozřejmě se nic neurychluje. Naopak technicko-investiční model a finanční, který byl slíben k termínu tohoto jednání,  se odkládá na příští rok.

Na náš zásadní požadavek k definitivnímu rozhodnutí o výstavbě bylo zase odpovězeno, že definitivní rozhodnutí tato vláda neučiní, takže trvá stále rozhodnutí vlády, že definitivně vláda rozhodne až po povolovacích procesech, tedy cca v roce 2025.

 

Stejné otázky a požadavky regionu padaly na návštěvě prezidenta, který s námi naprosto souhlasil, jak je vidno v médiích. Bohužel všichni víme, že rozhodující slovo má vláda, ne prezident.

 

Zasedal také výkonný výbor ET. Připravoval se na vládní návštěvy na EDU. Přijal nového člena – firma Kromus z Ivančic. Projednávali jsme umístění Informačního centra v Třebíči a řešení hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

 

V Senátu je nyní na projednávání zákon o EIA. Tento zákon je v současné době nejdůležitější, aby se příprava výstavby nového bloku urychlila. Při těchto projednáváních budeme jednat se senátory, aby nenastala komplikace.

 

Přeji vám krásné léto,

Vítězslav Jonáš

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany