MENU x
Krajští zastupitelé nepřijali návrh na zastavení přípravy hlubinného úložiště

Krajští zastupitelé nepřijali návrh na zastavení přípravy hlubinného úložiště

8. září 2020

Elektřinu vyrobenou z jádra využíváme všichni. Nelze strkat hlavu do písku. 

V úterý 8. září se konalo Zastupitelstvo Kraje Vysočina, kterého se zúčastnil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš, starosta obce Rouchovany Vladimír Černý a starosta obce Dukovany Miroslav Křišťál. Na programu jednání byl mimo jiné návrh zastupitelského klubu KDU-ČSL týkající se zastavení všech přípravných prací v hledání hlubinného úložiště na území Vysočiny. Vysvětlení, proč tento návrh nepodpořit, obdrželi krajští zastupitelé dopisem předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše před jednáním zastupitelstva.

Vyhořelé palivo se na Vysočině už skladuje

„Nelze zakázat uložení na území našeho kraje, když už vyhořelé jaderné palivo skladujeme v dlouhodobých skladech v dukovanské elektrárně a nízko a středně radioaktivní odpady z Dukovan a Temelína ukládáme také v areálu elektrárny, konkrétně na území obce Rouchovany. Skladování v těchto skladech na elektrárně musí být jen dočasné, a to na nezbytnou dobu, kdy bude možno přistoupit k jeho odvozu z elektrárny k bezpečnému uložení v hlubinném úložišti,“ odůvodnil Vítězslav Jonáš a poukázal na nelogičnost návrhu KDU-ČSL. V současné době nedošlo ani k rozhodnutí o zúžení lokalit. Ministr průmyslu Karel Havlíček v Dukovanech dne 27.8. 2020 sdělil, že vláda si zadala oponentní posudek k návrhu expertní komise a ve hře je stále devět lokalit.  Další průzkumy mohou obě lokality z Vysočiny vyloučit. „Není tedy rozhodnuto, mělo by se přinejmenším počkat na rozhodnutí, které lokality se dál budou posuzovat, a nechat případné stanovisko Kraje Vysočina na příští zastupitelstvo,“ doplnil Jonáš.

Uložení do země je nejbezpečnější

Konec palivového cyklu je řešen odborníky na celém světě. Také Česká republika spolupracuje v této oblasti na mezinárodní úrovni. Projekt hlubinného úložiště se však alespoň musí připravit, aby ho v roce 2050 bylo možné zrealizovat. Pokud se do té doby nenajde lepší řešení. Proto i požadavek na zastavení veškerých prací,  hlavně pokračování geologických průzkumů, by mohlo celý proces ohrozit. Starosta Dukovan Miroslav Křišťál upozornil, že vyhořelé palivo je nyní skladováno na povrchu. „Požádáme o schůzku jednoho z iniciátorů návrhu pana starostu Zdeňka Součka z Rudíkova, aby nám vysvětlil, v čem a jak jsou povrchové sklady bezpečnější než hlubinné úložiště. Uložení do země je podle odborníků, a já věřím odborníkům, nejbezpečnější způsob.“ Starosta Rouchovan Vladimír Černý, na jehož katastru se nachází jak vyhořelé jaderné palivo, tak nízko a středně radioaktivní odpady, navrhl, že nabídne odpůrcům hlubinného uložení převzetí skladů použitého paliva na svá území, a to se všemi výhodami, které to přináší. Je hodně nefér říkat, že u nás ne, ale na katastrálním území Heřmanice u Rouchovan, tedy na území obce Rouchovany ano.

Elektřinu vyrobenou z jádra využíváme všichni. Všechny parlamentní strany souhlasí s rozvojem jaderné energetiky. I při této činnosti však vznikají odpady. Netýká se to jen vyhořelého paliva, ale jsou to také odpady z výzkumu a ze zdravotnictví. Je nezodpovědné vůči budoucím generacím strkat alibisticky hlavu do písku.

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany