MENU x
Cyklisté svou jízdou podpořili vybudování cyklostezky Třebíč-Dukovany

Cyklisté svou jízdou podpořili vybudování cyklostezky Třebíč-Dukovany

9. červen 2018

V sobotu 9. června vyrazilo na padesát cyklistů z Třebíče do Slaviček, aby podpořili výstavbu cyklostezky Třebíč-Dukovany. Iniciátorem cyklojízdy byl spolek Regio 2020 s přispěním Energetického Třebíčska a za podpory Nadace ČEZ.

Při startu měli cyklisté možnost podepsat usnesení, kde žádají obce, Kraj Vysočina i ČEZ, aby zajistili dokumentaci pro výstavbu páteřní cyklostezky podél silnic II/351 a II/152 mezi městem Třebíč a obcí Dukovany a aby učinili nezbytné kroky vedoucí k její realizaci. Ve Slavičkách na hřišti se cyklisté občerstvili a organizátoři pro ně připravili několik variantních tras pro návrat zpět. Cesty označili a každý účastník dostal mapu.

 

Cyklostezka zvýší bezpečnost cyklistů, propojí vesnice a také nabídne alternativu automobilové dopravě

„Rádi jsme se přidali k podpisu, protože cyklostezka je vážně potřeba. Jízda po silnici z Třebíče na Dukovany je při provozu nebezpečná,“ sdělila své důvody paní Alena.  Silnice II/351 byla před časem homogenizována na normovou šířku 7,5 m, čímž se v úseku 7 km stala méně kapacitní a bezpečnou pro cyklistickou dopravu.  Další argument pro vybudování cyklostezky vysvětlil hlavní organizátor Lukáš Semerád: „Mezi městem Třebíč a Jadernou elektrárnou Dukovany panuje silný provoz z důvodu silné dojížďky pracovníků a dodavatelů. Cyklostezka by výrazně zvýšila bezpečnost cyklistů.“ 

Cyklostezka navíc nabídne bezpečnou alternativu k individuální automobilové dopravě a propojí vesnice podél trasy. Aleš Kratina, předseda spolku Regio 2020, je přesvědčen, že  vybudování kompletní cyklostezky by přineslo výrazné multiplikační efekty pro celý region především rozvojem turistiky.

Cyklojízdu absolvoval také předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Ten připomněl, že plánovaná výstavba nových jaderných bloků ještě více zintenzivní provoz po silnici II/351, proto je zapotřebí spojit všechny potřebné síly a pustit do kompletní výstavby cyklostezky.

 

Projekt cyklostezky vznikl před devíti lety. Hotový je jen zlomek

Projekt cyklostezky z Třebíče do Dukovan vznikl v roce 2009. První úsek z Dalešic k rybníku Bezděkov byl dokončen v roce 2014. Letos v dubnu byly otevřeny další dva úseky mezi obcemi Valeč, Hrotovice a Dalešice. Na zpracování projektové dokumentace a realizaci přispěla Nadace ČEZ a Jaderná elektrárna Dukovany. Trasa cyklostezky Třebíč-Valeč je nyní ve stádiu zpracování odborné studie.  Ve vysokém stupni rozpracovanosti je úsek Dalešice – Slavětice a dále Slavětice – elektrárna Dukovany.

Video zde.

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany