MENU x
Ohlédnutí za rokem 2017

Ohlédnutí za rokem 2017

26. prosince 2017

Krátká bilance naší práce v roce 2017.


Energetické Třebíčsko intenzivně usilovalo o výstavbu 5. jaderného bloku v Dukovanech i v roce 2017. Vláda Bohuslava Sobotky totiž o výstavbě definitivně nerozhodla. Region zastoupený Energetickým Třebíčskem podniká různé kroky, aby se podařilo obrazně řečeno kopnout do země. Podívejme se na některé z aktivit v tomto roce.

Do regionu přijeli potenciální dodavatelé výstavby
V Třebíči se postupně představili potenciální dodavatelé výstavby nových jaderných bloků. Po loňském kulatém stole s ruským Rosatomem se letos jednalo s korejskou KHNP, čínskou CGN a na prosinec je naplánované setkání s francouzsko-japonskou společností ATMEA. Starostové z okolí a také firmy se seznámili s technickým projektem a také hovořili o zapojení firem a obcí do výstavby. Vítězná firma bude potřebovat v regionu zázemí a její pracovníci budou využívat služby zdravotnické, ubytovací, stravovací a další. Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska, upozorňuje, že výstavba nového jaderného bloku bude největší investicí novodobé České republiky. Proto je zapotřebí, aby firmy i obce byly připraveny.

Nové poslance jsme informovali o postoji regionu k výstavbě
Koncem listopadu jsme svolali setkání nově zvolených poslanců se senátory za Kraj Vysočina a jižní Moravu, abychom jim představili postoj regionu, tedy to, že veřejnost je nakloněna výstavbě a také jsme je informovali o tom, že dochází ke zpoždění plnění úkolů v procesu výstavby. Apelovali jsme na poslance, aby pomohli k definitivnímu rozhodnutí vlády a také jsme jim sdělili konkrétní úkoly, kde mohou pomoci. Poslanci tuto pomoc přislíbili.

Ozvali jsme se s kritikou zúžené silnice Třebíč–Valeč
V paměti máme zajisté rekonstrukci silnici z Valče do Třebíče. Firmy, občané i starostové s Energetickým Třebíčskem řešili zúžení této silnice. Předseda Jonáš se proto rozhodl napsat hejtmanovi Jiřímu Běhounkovi dopis, kde mu sdělil nespokojenost občanů s touto rekonstrukcí a vytkl úředníkům, že nekonzultovali s regionem plánované zúžení silnice.

Jednání, úkoly, hlídání práce úředníků i politiků
Součástí práce Energetického Třebíčska je setkávání s poslanci, senátory, jadernými odborníky, starosty, zástupci Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje (JE Dukovany totiž leží na rozmezí obou krajů). Na jednáních se řeší postupy, podklady a plnění úkolů. Vše s jedním cílem–připravit vše tak, aby se u nás mohlo stavět. Stavba jaderné elektrárny je mnohem složitější než stavba rodinného domu. Zasahují do toho různé instituce, také veřejnost i sousední státy. S tím souvisí to, že jsme se podíleli na novém zákoně o EIA a na stavebním zákoně.

Výstavba 5. bloku je pro region důležitá
Žijeme v sousedství jaderné elektrárny, region má dobré vztahy s provozovatelem ČEZ. Uvědomujeme si, že elektrárna a na ni navazující firmy a služby poskytují práci. Nelze opomenout příspěvky na kulturu, sport, nejrůznější akce. Rozhodnuto o výstavbě 5. bloku ještě není. Pevně věříme, že příští rok se tak stane. Energetické Třebíčsko společně s partnery jako je Ekoregion 5, Energoregion 2020, Občanská bezpečnostní komise a Okresní hospodářská komora Třebíč bude i nadále pracovat na tom, aby náš region zůstal regionem jaderným.

 

Eva Fruhwirtová

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany