MENU x
Raději dva jaderné bloky než jeden

Raději dva jaderné bloky než jeden

únor 2023


To zaznělo na setkání s ministrem průmyslu Jozefem Síkelou v Třebíči ve čtvrtek 2. února. 

Podle předsedy Energetického Třebíčska Vítězslava Jonáše je důležité, jak rychle vláda rozhodne o datu výstavby. Nemělo by to trvat déle než v Polsku, které chce svoji první jadernou elektrárnu začít stavět v roce 2026. „Pokud budeme zaostávat za Polskem, firmy mohou přejít dělat do Polska. V žádném případě tady u firem nejsou kapacity takové, aby se mohlo dělat v Česku i Polsku. Navíc je pro nás ekonomicky výhodnější stavět v Dukovanech rovnou dva bloky,“ sdělil Jonáš. Ministr Jozef Síkela tuto možnost nevyloučil. Pokud podle něj budou mí nabídky vhodné podmínky, mělo by se padnout rozhodnutí pro stavbu dvou bloků. Potvrdil také, že by se na výstavbě bloku v Dukovanech z 60 procent měly podílely české firmy. 

Dalším tématem jednání byla připravenost obcí a měst a také českých firem, a především státu a ČEZ jako investora a provozovatele. 

Valné hromady Energetického Třebíčska za účastni ministra průmyslu se také zúčastnil vrchní ředitel pro energetiku na ministerstvu průmyslu a obchodu Tomáš Ehler, předseda Senátu Miloš Vystrčil, senátorka Hana Žáková, senátor Tomáš Třetina, Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín, předseda Okresní hospodářská komora Třebíč Petr Šmejkal, starostové Ekoregionu 5 a další významní hosté a členové Energetického Třebíčska.

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany