MENU x
Škoda Jaderné strojírenství navrhne obaly úložišť radioaktivního odpadu

Škoda Jaderné strojírenství navrhne obaly úložišť radioaktivního odpadu

Plzeňská firma bude v nadcházejících pěti letech zkoumat a navrhovat nové obaly pro hlubinná úložiště vyhořelých radioaktivních paliv. Před zářením by měly chránit tisíce let. Hledání vhodné lokality pro nové hlubinné úložiště, kde by radioaktivní odpad mohl být bezpečně skladován, se v minulých měsících zkomplikovalo. Geologické průzkumy poblíž Kraví hory na Žďársku byly totiž kvůli protestům občanských iniciativ ministrem životního prostředí Tomášem Podivínským pozastaveny. Proti výzkumům, které se mohly stát prvním krokem na cestě k vybudování nových úložišť v prostorech zdejších vytěžených uranových dolů, navíc protestovali i zástupci rakouské vlády.
Přes tyto komplikace vyhlásila česká Správa úložišť radioaktivních obalů v polovině loňského roku tendr na výzkum a vývoj materiálů, které by měly před účinky vyhořelých paliv spolehlivě a dlouhodobě chránit. V soutěži zvítězila plzeňská společnost Škoda JS, člen ruského konsorcia MIR, které se mimo jiné uchází také o dostavbu elektrárny v Temelíně.
Obalové materiály by měly být natolik účinné, aby zcela vyloučily možnost úniku radioaktivního záření z úložiště, v němž bude uchováváno vyhořelé palivo z Dukovan, Temelína i případných dalších zdrojů po dobu až deseti tisíc let.
Hodnota zakázky, na které bude plzeňská společnost se svými subdodavateli pracovat v následujících pěti letech, je přibližně padesát miliónů korun.

Ukládací obalové soubory pro vyhořelé jaderné palivo musí splnit náročné požadavky, a to nejen ve fázi provozní, ale zejména po uzavření úložiště. Požadavky na ukládací obalový soubor s vyhořelým jaderným palivem lze specifikovat následovně:

zajištění jaderné bezpečnosti

- podkritičnost - během všech manipulací s vyhořelým jaderným palivem a po dobu uložení, a to jak během normálního provozu, tak při projektových haváriích)

- odvod zbytkového tepelného výkonu - z důvodu zachování vlastností těsnícího materiálu (bufferu) nesmí teplota vnějšího povrchu překročit 95 °C)

zajištění radiační ochrany

- zamezení úniku radioaktivních látek - těsnost nejen v provozní fázi, ale i v dlouhodobém časovém horizontu

- radiační ochrana personálu - v případě ukládacího obalového souborupro hlubinné úložiště není stínění hlavním faktorem ovlivňujícím jeho řešení, požadavky na radiační ochranu personálu mohou být zajištěny přídavnými konstrukčními prvky,

zajištění provozní bezpečnosti

- možnost provádění bezpečných manipulací s obalovým souborem ve všech fázích nakládání s vyhořelým jaderným palivem.

 

Předpoklady pro splnění životnosti obalového souboru

těsnost
korozní odolnost - v prostředí s nízkým oxidačně redukčním potenciálem, za vysoké teploty, vysoké radiace, spolupůsobení bentonitových substrátů a granitické vody za přítomnosti plynných složek podzemního úložiště, při změně z aerobního do anaerobního prostředí, atd.
kompatibilita s uvažovanými inženýrskými bariérami, případně dalšími materiály uvažovanými v hlubinném úložišti včetně betonu,
mechanická odolnost vůči zátěžím

- tlakového působení,

- seizmických událostí,

- vyvolaných tlaky a také možnými střižnými posuny na puklinách v horninovém masivu,

- faktorů vyvolaných výraznou změnou klimatu a postvulkanickými událostmi,

- vlivu prostředí uvnitř ukládacího obalového souboru (tlaková, tepelná, radiační zátěž)

Podle charakteru ukládaného materiálu bude navržený obalový soubor v souladu s platnou českou legislativou (vyhl. SÚJB 317/2002 Sb.) souborem typu D. Jeho typové schvalování je proces, v jehož rámci se SÚJB dokládá, že navržený obalový soubor splňuje všechny požadavky, včetně dokumentace předepsaných zkoušek.

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany