MENU x
Starostové se mohou vyjádřit k hlubinnému úložišti jaderného odpadu

Starostové se mohou vyjádřit k hlubinnému úložišti jaderného odpadu

7. dubna 2018

Koncem dubna by se mohla sejít meziresortní expertní skupina k hlubinnému úložišti vyhořelého jaderného paliva.

Nově by v ní měli být i zástupci obcí, jichž se daná věc týká. To je výsledek jednání ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera se starosty obcí v lokalitách vytipovaných pro umístění úložiště. V brzké době z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) odejde dopis na ministerstva a další organizace, které na základě vládního usnesení tvoří meziresortní expertní skupinu. Prvního jednání pracovního týmu by se chtěl zúčastnit i ministr Tomáš Hüner.

„Dnešní setkání vnímám hlavně jako znovuobnovení důvěry mezi státem a obcemi, které jsou na seznamu vytipovaných lokalit. Starostové si dnes opakovaně stěžovali, že v posledních letech vnímali kroky ze strany státu jako příliš autoritativní a ne vždy příliš dobře vykomunikované. I to by jejich účast v expertní skupině mohla změnit. Dohoda je důležitá, stejně jako fakt, že Česká republika potřebuje hlubinné úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Počet vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště by se měl ze stávajících devíti letos snížit na čtyři, v roce 2022 pak na dvě a v roce 2025 by měla být stanovena hlavní a záložní lokalita. Současný harmonogram dále počítá s tím, že by výstavba měla začít v roce 2055 a o deset let později by úložiště mělo být uvedeno do provozu.“     

„Předpokládáme, že návrh čtyř lokalit vládě předložíme letos v listopadu nebo v prosinci,“ říká ředitel Správy úložišť radiaoktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák a dodává: „Veškerou dokumentaci, abychom lokality porovnali podle jednotných kritérií, bychom měli mít připravenou v polovině letošního roku. Pak lokality posoudí speciální expertní komise zřízená SÚRAEM a bude stanoveno pořadí, které předložíme vládě. Klíčová kritéria budou bezpečnost a technická proveditelnost, v potaz se bude samozřejmě brát i veřejné mínění.“

Stát chce informovanost obcí a veřejnosti nadále posilovat. Proto MPO a SÚRAO navrhují vznik občanských kontrolních komisí v každé z lokalit, kde se bude na projektu úložiště nadále pracovat. Zvažovanými lokalitami pro stavbu úložiště jsou Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Za průzkum obce dostávají příspěvek od cca 800 000 do 4 milionů korun. Výše záleží na tom, jakou částí průzkumné území zasahuje do katastru obce.

zdroj:mpo.cz

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany