MENU x
Rozhovor s Petrem Závodským o přípravě a připravenosti

Rozhovor s Petrem Závodským o přípravě a připravenosti

říjen 2022

Co aktuálně generální ředitel společnosti ČEZ EDU II řeší, má dostatek odborníků a v čem spatřuje rizika?

Výstavbu nových bloků má na starost dceřiná společnost ČEZ s názvem EDU II. Neuvažujete o přiblížení sídla blíže ke stavbě a k regionu?

To je zajímavá myšlenka, ale už nyní v Dukovanech působí řada manažerů a jejich počet se bude dál zvyšovat. Ale zároveň potřebujeme být okamžitě „po ruce“ vládním úřadům, dozoru, ambasádám,  takže zatím tímto směrem neuvažujeme. Navíc, to, že většina dceřiných firem ČEZ má společné sídlo, má svoje výhody. Jsme v neustálém kontaktu s kolegy nejen ze stávajícího jádra, ale také divizí jako finance, nákup a dalších. Na druhou stranu to ale nic nemění na tom, že na lokalitě musí být velmi silné a reprezentativní zastoupení.
 
Máte dostatek odborníků a kvalifikovaných lidí ve svém týmu na zajištění tak velkého projektu?

Aktuálně nás pozitivně překvapil zájem mladých lidí o práci v jaderné energetice. Počet uchazečů o akce jako Letní univerzita trojnásobně překonává kapacitu, podepsali jsme řadu stipendijních smluv a podobně. Je vidět, že si třeba studenti uvědomují, že projekty nových jaderných zdrojů jsou obrovskou příležitostí. Ale je pravdou, že potřebujeme uchovat a rozvíjet celé naše know-how, není to jen o nových zdrojích, ale i stávajících. A co se týká našeho týmu, ten se stále rozrůstá a doplňuje o profese, tak, jak se projekt vyvíjí. Každopádně o kvalitní zájemce stojíme a nabízíme něco zcela výjimečného – možnost podílet se na unikátních projektech, klíčových pro celou zemi.
 
Které důležité kroky jsou nyní před vámi? Co vás v nejbližší době čeká v procesu přípravy?

Zásadní milník, na který se intenzivně připravujeme, je obdržení a otevření nabídek. Dojde k tomu 30. listopadu a následovat bude jejich velmi podrobná analýza a hodnocení. Podílet se na nich bude řada špičkových expertů, každý bude mít na starosti svou oblast. Paralelně běží i například územní řízení a řada dalších procesů. Rozhodně se nenudíme.
 
Jaký je stav podpory výstavby dukovanského bloku v Bruselu? Kdy budeme mít verdikt Evropské komise o veřejné podpoře výstavby nového bloku?

Notifikační proces probíhá ve zodpovědnosti Ministerstva průmyslu a obchodu. Dokončení notifikačního procesu je na konci příštího roku.
 
Polsko připravuje velmi rychle nové jaderné bloky. Měly by stát dříve než v České republice. Nebude se snažit o zrychlení procesu výstavby u nás? Například zkrátit dobu výběru dodavatele?

Polská situace je zcela pochopitelná a držíme jim palce. Jejich energetický mix je ještě výrazně víc závislý na uhlí než ten náš, a tlak na rychlost naprosto chápeme. My máme obrovskou výhodu v tom, že už máme stávající zdroje a s tím související celou agendu, od legislativy, přes školství, kvalifikované a vzdělané odborníky. Vybudování nových jaderných zdrojů zdaleka není jen o stavbě elektrárny, ale musí ji mít kdo provozovat, musí existovat funkční dozor a podobně. Ale není to závod, je to o vzájemné spolupráci. A navíc, pokud chceme stavět v čase a rozpočtu, klade to na přípravu obrovské nároky. Opravdu platí „dvakrát měř a jednou řež“, nejbližším úkolem je mít kvalitní smlouvu s dodavatelem, podle které budeme schopni úspěšně řídit výstavbu v následujících letech.
 
V čem vidíte největší rizika? Co by mohlo rozběhnutou přípravu na výstavbu nového jaderného zařízení zpomalit?

Největším strašákem jsou takzvané „černé labutě“. Mohli bychom hovořit o náročném jednání představitelů státu na evropské úrovni, o obavách Rakouska a Německa, ale jednak se doba do určité míry změnila, energetická bezpečnost je nyní nesmírně důležitá, a za druhé, o těchto rizicích víme a umíme s nimi pracovat. Ale viděli jsme, že třeba tsunami, kterou samozřejmě nikdo nepředvídal, před jedenácti lety zabrzdila rozvoj jaderné energetiky v řadě zemí na více než deset let. Ale součástí naší práce je odhalovat rizika a maximálně je snižovat, takže věřím, že si i s tím poradíme.
 
Proč se stát a ČEZ nepustí do stavby 5. a 6. bloku v Dukovanech?

Tady je asi myšlena souběžná stavba obou plánovaných bloků. Bylo by to logické, ale narážíme na kapacity lokality. Stávající bloky jsou výborné a my předpokládáme, že je budeme provozovat nejméně 60 let. Jenže například zdroje vody odpovídají souběžnému provozu maximálně pěti bloků. Podmínky stanoviska k hodnocení vlivu na životní prostředí umožňují souběh všech bloků (tedy čtyř stávajících a jednoho nového) o maximálním výkonu 3250MW. A my potřebujeme udržet obě naše jaderné lokality. Tedy pořadí prací by mohlo být takové, že nejprve dokončíme nový blok v Dukovanech, následně bychom pokračovali dvěma už původně plánovanými v Temelíně, a následně se vrátili do Dukovan.
 
Stavba nové jaderné elektrárny je obrovský projekt, který může přispět i české ekonomice.
Jak zajistíte účast českých a regionálních firem? Kdo o jejich zapojení vlastně rozhoduje?

Legislativa a do značné míry dodavatel, který si bude vybírat to nejlepší. Jsme součástí Evropské unie, naprosto respektujeme, že existuje otevřený trh. A tedy není možné například stanovit podmínku zapojení konkrétních firem jen proto, že jsou z České republiky. Ale zapojení maxima českých firem je pro nás důležité a logické. Jak kvůli podpoře českého průmyslu, tak také kvůli uchování know-how. Ale řada firem u nás má světové renomé, a navíc i potřebnou certifikaci pro dodávky jadernému průmyslu. A i díky tomu očekávám, že jejich zapojení bude masivní.
 
Aktuálně se objevují i zprávy o takzvaných malých modulárních reaktorech. Neovlivní to stavbu nového či nových bloků v Dukovanech?

Ne, naopak, tyto projekty se podporují. Současná situace poukázala na to, jak důležitá je energetická bezpečnost. A protože víme, že ve třicátých letech bude nutné nahradit stávající uhelné elektrárny, musíme jednat už nyní. Hledáme ten nejbezpečnější a nejefektivnější zdroj, který zajistí nejen čistou výrobu elektřiny, ale také například vytápění velkých měst. A zde se standardní, malé modulární bloky a obnovitelné zdroje skvěle doplňují. Můžeme čerpat ze zkušeností, máme odborníky na přípravu projektů, poskytuje nám to výhody, kterou chceme využít.
 
V regionu Jaderné elektrárny Dukovany působí sdružení Energetické Třebíčsko. Jak vnímáte jejich aktivity?

Obecně jsme maximálně otevření, jak vůči podporovatelům, tak i vůči těm, kteří se chtějí něco dozvědět, nebo mají například námitky. A vždy si vážíme všech, kteří, ať už jako zástupci obcí či místních firem, projevují zájem a snaží se zdůrazňovat oprávněné zájmy regionu.
 
Veřejnost v okolí dukovanské elektrárny je projaderná. Výstavba nového bloku má značnou podporu. Jak ji chcete i nadále udržet a rozvíjet?

Podpora veřejnosti nás v první řadě zavazuje. Víme, že je to výsledek bezpečného provozu stávajících zdrojů, i společného zájmu na dalším rozvoji regionu, který je s jadernou energetikou silně spojen. A nesmíme lidi zklamat. Ale obecně je to kombinace více faktorů, v první řadě maximální otevřenosti a spolupráce. V regionu pomáháme se stovkami akcí a projektů, od velkých infrastrukturních, až po relativně drobné kulturní a společenské akce. A jsem hrdý na to, jak skvěle města a obce v okolí Dukovan vypadají. Zkrátka, je to o pokoře, transparentnosti a plnění hesla „pomáháme tam, kde působíme“.
 
Obce mají nová zastupitelstva, někde se obměnilo vedení. Plánujete se setkat s novými starosty a přestavit jim, co je bude v následujících letech v souvislosti s výstavbou čekat?

Určitě ano, se zástupci obcí se setkáváme pravidelně. Nejbližší neformální setkání je v plánu už v prosinci, krátce po ustavujících zastupitelstvech. Ale zároveň se se starosty a obyvateli potkáváme na denní bázi. Je to o řadě kontaktů, ať už osobních, nebo prostřednictvím jiných kanálů. Lidé z okolí jsou u nás zkrátka na prvním místě.

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany