MENU x
Vítězslav Jonáš: Musíme makat, nikdo jiný to za nás neudělá. Jde o budoucnost jaderné energetiky a našeho regionu

Vítězslav Jonáš: Musíme makat, nikdo jiný to za nás neudělá. Jde o budoucnost jaderné energetiky a našeho regionu

říjen 2015

Rozhovor s Vítězslavem Jonášem o aktuální činnosti sdružení.

Na pozvání Energetického Třebíčska přijel minulý týden do Třebíče a do elektrárny poslanecký Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, tento týden uspořádalo sdružení prezentaci výsledků dvouletého socio-ekonomického výzkumu věnující se scénářům provozu či neprovozu jaderné elektrárny, aktivně jedná s ministerstvy, poslanci a také starosty. Ačkoliv vláda schválila na jaře Národní akční plán jaderné energetiky, kde jsou stanoveny termíny úkolů vedoucí k realizaci 5. bloku, činnost Energetického Třebíčska a regionu je ještě aktivnější.

Aktivity Energetického Třebíčska jsou stále více viditelné, dá se říct, že tlak na vládu se stupňuje. Co za tím stojí, jaké jsou ty důvody?

Nejdůležitějším úkolem vlády bylo zřídit vládní výbor a jmenovat zmocněnce pro jadernou energetiku. Bez tohoto výboru a zmocněnce nemohou být plněny další kroky, například hledání strategického partnera, stanovení investičního modelu výstavby nového jaderného zdroje a další. Termín byl stanoven do konce září. Předpokládal jsem, že bude tak měsíční skluz. Podle ředitelky odboru strategie na ministerstvu průmyslu a obchodu Lenky Kováčovské bude zmocněnec jmenován na sklonku roku. Energetické Třebíčsko nemůže čekat a s tímto postupem jsme zásadně nespokojeni. Abychom měli v roce 2025 stavební povolení, vybraného dodavatele a mohli začít s výstavbou 5. bloku, musí se termíny zkracovat, ne prodlužovat. Vadí nám laxní přístup jednotlivých ministerstev.

 

A zřejmě i přístup úřadů. Přehazovaly si udělení razítka jako horký brambor z Hrotovic do Třebíče, pak do Jihlavy, nakonec do Prahy, která dokument poslala zpět na stavební úřad do Hrotovic.

Je to absolutně nepochopitelné! V přípravě splnění procesu EIA je potřeba zajistit vyjádření stavebního úřadu.  Ze zákona má úřad na vyjádření 30 dnů, ale ČEZ čeká více jak dva měsíce. Razítko by mělo udělit ministerstvo pro místní rozvoj. Pro jistotu ČEZ požádal ještě stavební úřad Hrotovice, Třebíč i krajský stavební úřad v Jihlavě. Úřady jim řekly, že záměr je v souladu s územním plánem, ale že nemohou udělit potřebné razítko. Ministerstvo pro místní rozvoj vrátilo žádost zpět do Hrotovic. Milada Halíková, předsedkyně poslaneckého Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj nabídla pomoc svých kolegů, kteří jsou v pracovní skupině, která právě řeší novelu stavebního zákona. Místopředseda Václav Voráček doplnil, že ministerstvo pro místní rozvoj se zpovídá právě tomuto poslaneckému výboru a že kompetenční spory úřadů budou chtít vysvětlit a napravit.

Co říkáte tomu, že elektrárna je dlouhodobě odstavena. Tři bloky jsou aktuálně mimo provoz, funguje jenom jeden.

Kdybych byl škodolibý, tak bych řekl, že to nahrává našemu argumentu pro výstavbu nového zdroje, protože se ukazuje, že starší bloky mají problémy při žádosti o prodloužení životnosti. Dlouhodobé odstavení má velký dopad na ekonomiku ČEZu i státu, znamená to velkou ztrátu ve výrobě. Já jsem naopak ocenil rozhodnutí vedení Jaderné elektrárny Dukovany, že dávají na prvním místě přednost bezpečnosti na úkor finančním ziskům. Rozhodli se odstavit bloky a umožnit důkladnou revizi dokumentace svárů a technického stavu.  Je to správné rozhodnutí. Víme, že stávající bloky budeme potřebovat v provozu minimálně do roku 2035, ne-li déle. Doufám, že elektrárna zvládne vyřešit všechny požadavky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a že dostane licenci na provoz minimálně na dalších deset let u prvního bloku.  Je to zásadní předpoklad k tomu, aby Dukovany mohly být dlouhodobě provozovány a došlo ke kontinuitě provozu a výstavby nového bloku.

 

Minulý týden na vaše pozvání navštívil Kraj Vysočina a elektrárnu poslanecký výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Přinesla něco tato návštěva pro náš region?

Jednoznačně ano. Jak jsem už zmínil, je problém v určení kompetencí úřadů, tedy který úřad má udělit povolení a dát razítka. Důležité je také urychlit legislativu, konkrétně upravit stavební zákon pro rychlejší schvalování strategických staveb jako je jaderná elektrárna.  Přesně v tomto mohou poslanci pomoci. A to také slíbili. Přijali usnesení, což může zásadně pomoci při urychlení výstavby 5. bloku. 

A na závěr – jak se daří Energetickému Třebíčsku?

Mám velkou radost, že naše sdružení se rozrůstá o další členy. Nejen z jaderného průmyslu, což svědčí o tom, kolik firem a lidí si uvědomuje nutnost urychlené výstavby 5. bloku. Budeme přijímat další dva členy, počet tak stoupne na třicet členů. Při založení sdružení jsme nečekali tak velký zájem o členství a spolupráci. Je vidět, že podnikatelé i veřejná správa dokážou dobře spolupracovat, zvlášť když jde o tak zásadní věc jako je dlouhodobý provoz jaderné elektrárny.

 

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany