MENU x
Oslavany se zapojí do soci-ekonomická studie k budoucnosti elektrárny

Oslavany se zapojí do soci-ekonomická studie k budoucnosti elektrárny

V pondělí 23. září se sešel starosta Oslavan Vít Aldorf a zástupce jaderné veřejnosti Vítězslav Jonáš na společném jednání týkající se jaderné elektrárny.
Na podzim 2013 odstartují práce na socio-ekonomické studii s názvem Scénář budoucího vývoje mikroregionu Jaderné elektrárny Dukovany. Cílem je zmapovat sociální a ekonomické dopady na region v případě provozu, případné výstavby 5. bloku a odstavení Jaderné elektrárny Dukovany. Výzkumníci z Univerzity Karlovy budou v regionu sbírat data, která pak budou ve studii vyhodnocena. „Elektrárna je významný zaměstnavatel v regionu. Pokud dojde k odstavení elektrárny, bude to mít výrazný vliv na zaměstnanost v regionu. V současné době můžeme tyto dopady pouze odhadovat. Díky tomuto výzkumu budeme mít podložené argumenty týkající se budoucnosti elektrárny, ať už rozšíření nebo uzavření provozu," vysvětlil starostovi Aldorfovi Vítězslav Jonáš. Socio-ekonomický výzkum, který bude stát cca 2,5 milionů korun, bude provádět Univerzita Karlova ve spolupráci s Energetickým Třebíčskem. Finance se podařilo získat od Technologické agentury České republiky z programu Omega.
„Budeme nápomocni při sběru dat. Považuji tento projekt za prospěšný, protože elektrárna je pro náš region velmi důležitá. Uzavření elektrárny by znamenalo katastrofu pro region," řekl starosta Aldorf.
Na setkání se oba pánové shodli, že je potřeba být připraven. Jonáš poukazuje na současný stav kolem uzavření dolu Paskov. „Uzavření dolu a výpadek velkého zaměstnavatele znamená pro region velké sociální nebezpečí. My chceme být připraveni, proto pracujeme na scénáři vývoje budoucnosti elektrárny a sbíráme data, která budou reálně odrážet stav regionu," popsal Jonáš.

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany