MENU x
Co se aktuálně děje v Jaderné elektrárně Dukovany

Co se aktuálně děje v Jaderné elektrárně Dukovany

leden 2023

Sedm set kilogramů usazenin v parogenerátoru, sto nových zaměstnanců a miliardové investice. A také možná delší než původně plánovaná šedesátiletá životnost. Jaderná elektrárna Dukovany představila 27. ledna 2023 na tiskovém brífinku představu o budoucnosti provozu.

 

Podle ředitele elektrárny Romana Havlína je stěžejním číslem 2,3 miliardy korun. „Investujeme do našich zařízení tak, abychom byli stále na špičce a byli jsme bezpečnou elektrárnou. Loni to 1,7 miliardy korun, letos to bude o šest set milionů více,“ informoval Havlín s tím, že mezi největší investice loňska patřila repase bezpečnostních armatur či pravidelná oprava věží.

 

Provoz elektrárny je naplánovaný na šedesát let

Podle předpokladů by se měla zavřít po roce 2040. Bohdan Zronek, člen představenstva společnosti ČEZ nastínil odvážnější vizi. „Cílem je provozovat Dukovany minimálně šedesát let. Ale chceme zjistit, co by pro nás znamenal provoz po šedesátce. Je ještě brzo něco slibovat, ale ty možnosti si chceme ověřit,“ podotkl Zronek s dovětkem, že by se pak vše muselo skloubit s provozem připravovaného nového jaderného zdroje.

 

 Oprava parogenerátoru 

K nejzajímavějším opravám, které technici v elektrárně loni provedli, patřilo čištění parogenerátoru číslo šest.„Parogenerátory zajišťují přenos tepla mezi primárním a sekundárním okruhem. Na Dukovanech je jich čtyřiadvacet. Dosud nikdy jsme ale toto čištění na žádném neprováděli, ta operace byla unikátní. Ve spolupráci s francouzskou společností Framatome vyvinuli naši odborníci speciální manipulátor se vstřikovací hlavicí a kamerou,“ vysvětlil Havlín s tím, že za léta používání se v parogenerátoru usadilo množství nečistot.

„Celkem asi sedm set kilogramů. Byly to usazeniny ještě z původních kondenzátorů, které jsme měnili někdy před patnácti lety. Technicky to byla nesmírně zajímavá akce a já jsem opravdu hrdý, že se nám ji podařilo uskutečnit. Postupně se takto chceme zaměřit i na další parogenerátory,“ doplnil ředitel.

  

Sto nových zaměstnanců 

„Loni jsme nabrali asi devadesát zaměstnanců. V Třebíči spolupracujeme se střední průmyslovou školou, kde jsme asi před patnácti lety založili obor Energetik. První maturitní ročník byl v roce 2013. Od té doby jsme přivítali už přes osmdesát kolegů z tohoto oboru, další šli na vysokou školu. Včera ministerstvo školství schválilo rozšíření tohoto oboru, což je dobrá zpráva pro deváťáky jak z Kraje Vysočina, tak Jihomoravského kraje,“ říká ředitel Roman Havlín.

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany