MENU x
Jaké jsou možnosti financování nových jaderných bloků

Jaké jsou možnosti financování nových jaderných bloků

říjen 2018

Stručné shrnutí včetně termínů a předpokládaného rozhodnutí. 

V roce 2015 vláda schválila státní energetickou koncepci, kde je jednoznačně počítáno s jadernou energetikou. Konkrétní úkoly pak definuje Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky. Došlo ke vzniku projektových společností, dceřiných firem ČEZ s názvem EDU II a ETE II. Jsou označeny jak SPV (special purpose vehicle).  Oba ředitelé, Viktor Černý a Martin Uhlíř, jsou členové pracovní skupiny SVJE (Stálý výbor pro jadernou energetiku) zaměřené na strategii financování.

V červnu 2017 odevzdala pracovní skupina první analýzu modelu financování. SVJE ji přijal na výjezdním zasedání v Dukovanech. „Analyzovali jsme čtrnáct investorských modelů,“   vysvětlila Hana Slavíčková z ministerstva financí, a pokračuje: „Přesto, že je majoritním vlastníkem ČEZ stát, tak stát nemůže nařídit ČEZu, aby se pustili do výstavby, když není tržně vhodná situace. To potvrdila i právní analýza.“ Varianty byly zúženy na tři následující:

1. Investorem je SPV jako 100% dcera ČEZ.

2. 100% odkup SPV státem.

3. Odkup části ČEZ obsahující  jaderné elektrárny provozované státem, výkup minoritního podílu.

Následovalo posuzování těchto tří investorských modelů. Posuzování počítá s dobou výstavby 17 let. Doba návratnosti byla stanovena na 30 let (inspirace z Velké Británie) a na 60 let (plánovaná doba provozu zdroje). „Třetí varianta se jeví na základě posuzování jako nejvhodnější,“ sdělila  Slavíčková.  Následoval vládní usnesení č. 415. Zde se ukládá, aby byla analýzy ministerstva financí ještě podrobněji dopracována. Na dopracování odborníci nyní pracují, hotovo bude 31. října.  A do 30. listopadu by tento komplexní materiál měla ministryně průmyslu Nováková předložit vládě ke schválení. Podle slov Andreje Babiše vláda do konce roku materiál schválí a tím tedy rozhodne o výstavbě nových jaderných bloků.

Eva Fruhwirtová

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany