MENU x
Mapujeme vybavenost obcí a jejich možnosti rozvoje při výstavbě nových Dukovan

Mapujeme vybavenost obcí a jejich možnosti rozvoje při výstavbě nových Dukovan

30. březen 2020

Jak se obce v okolí jaderné elektrárny připravují na výstavbu nového jaderného zdroje, jaká je jejich občanská vybavenost a jaké pozemky a prostory mohou investoři využít zjišťuje v těchto dnech dotazník, který připravilo sdružení Energetické Třebíčsko a Energoregion 2020.

 „S ohledem na rozsah této stavby, která se bude týkat také širokého regionu, je zapotřebí znát stav občanské vybavenosti, pozemků pro průmyslovou zónu a také kapacity pro ubytování a další možnosti, které mohou obce nabídnout jako zázemí pro pracovníky výstavby,“ vysvětluje předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Dotazníkové zjišťování vyplynulo z jednání Rady Energoregionu 2020 koncem února, kde se zástupci Energoregionu 2020, sdružení Energetické Třebíčsko a společnosti ČEZ EDU II dohodli na zmapování možností obcí vzhledem k výstavbě nového jaderného zdroje v Dukovanech. „V současné době čelíme výskytu viru, který ohrožuje obyvatelstvo planety v neobvyklé míře, a boj s ním je velmi složitý a zdá se i dlouhodobý. V naší oblasti, kterou v rámci našeho sdružení Energoregion 2020 spojuje přítomnost výjimečného zařízení Jaderné elektrárny Dukovany, však běží velmi významný proces přípravy výstavby nového jaderného zdroje, který má nahradit postupně dožívající bloky.  Probíhající příprava je i v našem zájmu, protože socioekonomické dopady tohoto energetického zdroje mají velmi významný vliv na naše každodenní životy,“ míní předseda Energoregionu Vladimír Měrka. Podle obou sdružení je důležité, aby práce a příprava na výstavbu nebyla současnou pandemickou nákazou paralyzována. Nové bloky se budou v Dukovanech stavět v letech 2029 až 2036.  

Tuto aktivitu vítá také předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková. Podle ní je nutné, aby existovaly souhrnné informace za celý region. „Každá obec má jiné vybavené a jiné možnosti. S výstavbou přicházejí možnosti rozvoje a obce by se měly už nyní připravovat a přemýšlet na tím, co mohou poskytnout a také jaké mají své rozvojové plány,“ míní.

Výsledky dotazníku budou sloužit k získání uceleného obrazu o možnostech obcích, dále budou nabídnuty investorovi stavby nového jaderné bloku a dodavatelským firmám. Výstavba ubytovacích a skladovacích kapacit bude k dispozici jako podnikatelská příležitost pro obce, občany a místní developerské firmy.

Eva Fruhwirtová

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany