MENU x
Česká republika musí být energeticky soběstačná

Česká republika musí být energeticky soběstačná

23. března 2020

V souvislosti s pandemií koronaviru vyzývá Vítězslav Jonáš k energetické bezpečnosti a soběstačnosti.

Vážení členové Energetického Třebíčska a partneři,
 
prožíváme dnes všichni těžkou dobu a naše myšlenky a činnosti  jsou prioritně nasměřovány na zvládnutí zákeřné pandemie koronaviru. Bylo by ale velkou chybou, kdybychom se dnes nezajímali o budoucnost, a to i v kontextu těchto dnešních událostí. 
Právě dnes si to plně uvědomujeme a jsem plně přesvědčen, že po zvládnutí virové pandemie bude prioritou vlády zajištění takových opatření, abychom vedle potravinové bezpečnosti a prostředků k ochraně našeho zdraví zajistili také energetickou soběstačnost. Nechtějme ani domyslet, co by nastalo pro naši zemi, kdybychom neměli dostatek své elektřiny. Dnes musíme přece vidět, že když jde do tuhého, tak se především každý stará o svou rodinu,  svou zemi a teprve potom přebytky poskytne druhým. Jak dnes je těžké pro naši vládu zajistit potřebný zdravotnický materiál a přitom jsou to věci, které v drtivé míře umíme vyrobit a předzásobit se jimi. Nikoho nekritizuji, chraň bůh. To bych si musel sáhnout i do své minulé zodpovědnosti minulého zákonodárce.
 
 
Jsme lidé nepoučitelní, proto přichází i taková tvrdá varování vyšší moci, abychom si ve svých životech našli ty pravé priority. Já jsem pevně přesvědčen, že jen nezodpovědný člověk by dnes dal přednost plynovým elektrárnám před jadernými. Ještě nedávno jeden energetický analytik prohlašoval, že pouze idiot by stavěl nové jaderné bloky (jistě víte o koho jde). Nejsem věhlasný energetický analytik a odborník, řídím se ale zdravým selským rozumem a stačí mně ke správnému rozhodnutí moje střední technické vzdělání a životní zkušenost, kterou mám s jadernou energetikou a politikou.
Naštěstí zastupuji vás, naštěstí jsme společně hodně silní, přesvědčili jsme i některé pochybovačné politiky a další rozhodující lidi, kteří jako my nechtějí být závislí na dovozu plynu a větrné energie. Hlavně jsme komunita silných osobností, firem a regionálních politiků, kteří věří, že společně s ČEZem tuto strategickou investici zvládneme. Současná vláda má také jasno a vládní zmocněnec Jaroslav Míl mě nedávno ujistil, že rámcová i prováděcí smlouva vláda-ČEZ je připravena k odsouhlasení vládou.
 
Už se těším až po vynucené ekonomické krizi zajistíme výstavbou jaderných bloků restart ekonomiky a potřebnou energii do našich firem a domovů. Nepropadejte panice, společně vše zvládneme!
 
Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany