MENU x
Dostavba Dukovan si vyžádá realizaci dočasných komunikací

Dostavba Dukovan si vyžádá realizaci dočasných komunikací

březen 2024

Na žádost ministerstva dopravy bude Kraj Vysočina aktualizovat krajské Zásady územního rozvoje.

Důvodem je budoucí řešení přepravy těžkých a nadrozměrných komponent pro výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Opatření na koridorech vedoucích do elektrárny se budou týkat úprav hlavních silnic, stavebních a technických úprav konkrétního mostu, ale i vybudování dočasných komunikací, které budou po dokončení transportu odstraněny. O aktualizaci územní dokumentace bude v příštím týdnu rozhodovat krajské zastupitelstvo.
 

V pořadí dvanáctá úprava Zásad územního rozvoje zahrnuje dočasné zvýšení zatížitelnosti mostu na hlavní silnici I/38 přes Vohančický potok u Golčova Jeníkova. „Náklady mířící do Dukovan budou dále objíždět mosty u Štoků, kde bude zřízena dočasná mimoúrovňová komunikace sloužící právě jako objížďka mostu na silnici I/38. Další dočasný průjezd u Měšína umožní objet podjezd na dálnici D1. S provizorní komunikací počítáme také u Velkého Beranova, kde umožní objet mimoúrovňovou křižovatku,“ vyjmenoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a přiblížil, že součástí této křižovatky je most převádějící D1 přes silnici II/353 v katastru Rytířska.

Náklady na aktualizaci Zásad by měl ze svého rozpočtu uhradit resort dopravy. Kraj Vysočina se na dostavbu jaderného zdroje v Dukovanech připravuje dlouhodobě, kromě modernizace některých úseků silnic staví také obchvaty. „Letos začneme se stavbou další části jihlavského obchvatu a také obchvatu Brtnice, financovány jsou ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ uvedl hejtman. Obchvaty na krajských silnicích bude třeba vybudovat také v Zašovicích, Okříškách a Slavěticích.

 tisk@kr-vysocina.cz

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany