MENU x
Mladí stavaři se zajímali o jadernou energetiku

Mladí stavaři se zajímali o jadernou energetiku

prosinec 2024

V pondělí 4. prosince jsme uspořádali seminář pro studenty třebíčské stavební školy - Je jádro perspektiva pro mladé?

Na světě je přes 400 jaderných bloků. Nejstarší jsou v USA. Nejvíce reaktorů se staví v Číně. Karel Katovský, který vyučuje na Vysokém učení technickém v Brně, vtáhl studenty do tématu jaderné energetiky. Připravil průlet po mapě světa, ukázal, jaké státy provozují jádro a které ne. Nechal studenty nahlédnout do historie jaderných reaktorů a zastavili se u současných reaktorů, které se ve světě staví. 

Patrik Soukup, který pracuje ve společnosti EDU II, se zaměřil na výstavbu nového jaderného zdroje v České republice. Bez nových zdrojů elektřiny bude ohrožena energetická bezpečnost státu, proto je zásadní nové jaderné bloky začít stavět. Do roku 2038 budou odstaveny všechny elektrárny na uhlí. A tuto „díru“ bude nutné zaplnit. Od roku 2040 nebude ani možné odnikud elektřinu dovážet, což je další důvod, proč stavět jaderné bloky. 

ČEZ postupně dosáhne uhlíkové neutrality do roku 2050.  Do roku 2025 chce ČEZ vybudovat 1,5 GW obnovitelných zdrojů a do roku 2030 celkem 6GW. Zmínil také vodík. Právě vodík bude možné využít jako akumulaci elektřiny. 

Současné bloky v Dukovanech se plánují provozovat do roku 2035, ideálně ještě o deset let déle. Se spuštěním nového bloku v Dukovanech se počítá v roce 2036. Po odstavení stávajících bloků lze postavit šestý blok. Je to dáno především limitem vody z řeky Jihlavy, která je důležitá pro chlazení. 

Aktuálně pracují odborníci v ČEZ na vyhodnocení nabídek, které podali tři zahraniční uchazeči. „Je před námi hodně práce, je to obrovský projekt a také příležitost pro mladé lidi,“ zdůraznil Patrik Soukup. 

Semináře pro studenty pořádá Energetické Třebíčsko každý rok. Podle Vítězslava Jonáše je to možnost, jak mladé lidi přitáhnout k jaderné energetice a také jim umožnit dozvědět se aktuální informace. 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany