MENU x
Navštívili jsme rozestavěnou elektrárnu v Jižní Koreji

Navštívili jsme rozestavěnou elektrárnu v Jižní Koreji

listopad 2023

Ve druhém listopadovém týdnu se předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš společně s Evou Fruhwirtovou a předsedou Okresní hospodářské komory Petrem Šmejkalem zúčastnil pracovní cesty do Jižní Koreje. 

Byli součástí delegace vedené starostou Třebíče Pavlem Pacalem, kteří přijali pozvání k návštěvě města Geyeongju. To je, stejně jako město Třebíč, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. A také zde sídlí firma KHNP, která patří mezi tři uchazeče o výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. V nabitém programu byl prostor také na setkání s místní hospodářskou komorou v Geyeongju.

 

Zástupci z Třebíčska se měli možnost podívat do centrály KHNP, přímo do tzv. E věže, tedy speciálního řídicího střediska pro všechny jaderné elektrárny v J. Koreji. Provedl je viceprezident Harry Chang a seznámil je se systémem řízení jaderného provozu. V současné době vyrábějí v J. Koreji elektřinu ve 24 jaderných blocích. 

Další setkání bylo ve státní instituci KORAD, která se věnuje transportu a uložení radioaktivního odpadu, a to nejen z provozu jaderných elektráren, ale i ze zdravotnictví, výzkumu a dalších oblastí.  Korejci řeší, jak naložit s vysoce radioaktivním vyhořelým palivem ze svých 24 jaderných bloků. Palivo jim zatím zůstává v areálech elektráren, stejně jako v České republice.  

Velmi přínosná byla osobní návštěva rozestavěných dvou bloků jaderné elektrárny Seul. Je pochopitelné, že nebylo možné na tomto místě pořídit fotografie. „Zajímali jsme se o termíny, počty pracovníků a způsoby organizace práce,“ říká předseda Vítězslav Jonáš a dodává, že delegace ocenila příležitost mluvit přímo s ředitelem elektrárny a šéfem výstavby, který má zkušenosti ze stavby jaderné elektrárny Barakah.  

Jedním z posledních setkání bylo s viceprezidentem Korejské jaderné asociace Yoh-shik Namem, který už Českou republiku navštívil. 

 

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním ze tří uchazečů o stavbu jaderných bloků v Česku. Aktuálně podané nabídky nyní hodnotí specialisté v ČEZ. Poté předloží pořadí vládě a ta rozhodne o vítězi tendru. 

 

 

 

 

 

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany