MENU x
Není důvod odkládat tendr na Dukovany na příští vládu

Není důvod odkládat tendr na Dukovany na příští vládu

duben 2021

Energetické Třebíčsko jednalo s některými členy stálého vládního výboru pro výstavbu nových jaderných bloků. 

V pondělí 19. dubna zasedal výkonný výbor Energetického Třebíčska, který pověřil předsedu Vítězslava Jonáše k jednání se členy Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných bloků o aktuální situaci a postoji sdružení. To se shodlo na tom, že za této situace nic nebrání tomu, aby se Vláda ČR u přípravy nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany vrátila k původnímu harmonogramu tím, že neodkladně vyhlásí tendr. Jednání v poslanecké sněmovně se ještě v ten samý týden společně s Vítězslavem Jonášem zúčastnil Tomáš Kovalovský, předseda České jaderné asociace. 

Panuje značná shoda na vyhlášení tendru dle původního plánu

Postupně se setkali a hovořili s poslanci Radimem Fialou, Petrem Gazdíkem, Janem Bartoškem, Petrem Třešňákem a Pavlem Kováčikem. „Se všemi jsme se shodli, že v současné době nic nebrání vypsání řádného tendru a odpadá i nutnost zasílání samostatného bezpečnostního dotazníku, který je sám o sobě součástí tendru, “ sdělil Vítězslav Jonáš a dodal, že tendr by se vrátil do standardního procesu, včetně dostatečného času na přípravu nabídek.

Tomáš Kovalovský míní, že tímto postupem vznikne dostatek času na to, aby mohlo proběhnout řádné vyhodnocení nabídek včetně technického, ekonomického i bezpečnostního posouzení. ČEZ a následně nová vláda bude mít možnost vybrat dodavatele podle původního harmonogramu, což je konec roku 2022.  „Jsme příjemně překvapeni, že všichni politici, se kterými jsme se setkali si uvědomují neodkladnost vypsání tendru na dodavatele stavby nového bloku v Dukovanech a urychlení dalšího postupu výstavby podporují, s cílem zajištění energetické soběstačnosti státu,“ shrnul výsledky jednání s politiky Vítězslav Jonáš. S dalšími členy „jaderného výboru“ budou pokračovat jednání v dalších dnech. 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany