MENU x
Premiér Petr Fiala v Třebíči

Premiér Petr Fiala v Třebíči

25. března 2024

V pondělí 25. března jsme jednali s premiérem a ministry v Třebíči.

Setkání se uskutečnilo v hotelu Atom v Třebíči od 14 hodin. Následovala tisková konference, kterou živě přenášela Česká televize.

„Stavět více bloků bude levnější. Proto chceme znát cenové nabídky, abychom se mohli kvalifikovaně rozhodnout. Zajímá nás zapojení českého průmyslu a spolupráce s regionem. Tendr se nezdrží, sdělil premiér Petr Fiala na dnešním jednání se starosty a také zástupci firem, předsedou Okresní hospodářské komory a předsedy Energetického Třebíčska v Třebíči. Na pracovním jednání jsme probrali také dopravní infrastrukturu a zadání socio-ekonomické studie, která do půl roku odpoví na to, jak výstavba nového jaderného zdroje ovlivní region. 

„Dukovany budou znamenat pro Vysočinu a Jihomoravský kraj velkou příležitost pro rozvoj. Toto setkání je začátkem dlouhodobé systematické práce na projektu, který nás čeká,“ sdělil hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek. V souvislosti s výstavbou má ministerstvo pro místní rozvoj zodpovědnost za zpracování socio-ekonomické studie. Výsledky poskytne samosprávám do půl roku. Zaměří se na oblast školství, krizové řízení, na dopravní infrastrukturu, ubytovací kapacity, volnočasové aktivity, na zdravotnictví a další. 

Pavel Pacal, starosta Třebíče a člen výkonného výboru Energetického Třebíčska, premiérovi a ministrovi sdělil, že města a obce budou potřebovat, aby vláda a ministerstva vnímaly potřeby související s výstavbou. „Našim úsilím je, aby stavba netrvala nekonečně dlouho, aby byl nový jaderný zdroj za deset let postavený. 

Všechny dopady na město by měly být udržitelné, nikoli jen dočasné.“ Premiér Petr Fiala mu odpověděl: Máme zájem na tom, aby se nic nezdržovalo. Chceme vybrat co nejdříve a začít stavět tak, abychom vše stihli podle harmonogramu.“ Premiér také otevřel otázku kapacity lidských zdrojů. „Problémem bude nedostatek pracovní sil. S tím se do budoucna budeme potýkat. Už dnes je to oblast, kterou řeší každý velký investor. Aktuálně máme na českém trhu 850 000 zahraničních pracovníků. Lze předpokládat, že se budou počty navyšovat. Nesetkáváme se s žádnými problémy v oblasti bezpečnosti, ani v oblasti kulturně-sociální,“ uklidnil premiér starostu Dukovan, který pronesl obavu, aby se při výstavbě v Dukovanech neprojevila kriminalita způsobena zahraničními dělníky. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany