MENU x

Sněmovna schválila novelu ke snazší výstavbě horkovodu z Dukovan do Brna

březen 2023

Plánovaný horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna a případně i další stavby rozvodných tepelných zařízeních zřejmě budou patřit mezi významnou energetickou infrastrukturu. 

Usnadní to zejména zajišťování pozemků potřebných pro jejich výstavbu. Změnu přinese poslanecká novela zákona o urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole. Předlohu teď dostanou k posouzení senátoři.

Předkladatelé z řad ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 mimo jiné uvádějí, že výroba tepla v Brně je v současné době až z 80 procent závislá na zemním plynu. "Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v prvním čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany," napsali do důvodové zprávy.

Návrh podpořil už dřív například Svaz průmyslu a dopravy ČR. "Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby," stojí v jeho stanovisku.

Desítky let starý záměr oživila loni situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu 20. června. Horkovod by mohl být v provozu do deseti let. O horkovodu se uvažovalo už v 80. letech minulého století, kdy elektrárna zahájila provoz. Před deseti lety už se projekt připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný.

S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

zdroj: https://energyhub.eu/cs/articles/758317/snemovna-schvalila-novelu-ke-snazsi-vystavbe-horkovodu-z-dukovan-do-brna

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany