MENU x
Učitelé se zajímali o výstavbu nových bloků v Dukovanech

Učitelé se zajímali o výstavbu nových bloků v Dukovanech

prosinec 2020

Tři témata, tři přednášky, tři odborníci a otázky učitelů. Jaderná akademie pro učitele se uskutečnila 9. prosince. 

„I přes letošní komplikovanou situaci se nám podařilo realizovat dvě kola Jaderné akademie, na jaře a v závěru letošního roku. S ohledem na koronavirovou situaci jsme zvolili formu online,“ říká předseda Vítězslav Jonáš. 

Seminář zahájila Eva Fruhwirtová, představila celý projekt a po organizačních informacích dostal slovo ředitel pro přípravu a výstavbu jaderných elektráren za ČEZ Martin Uhlíř. Popsal aktuální stav přípravy, představil kroky, které je čekají. Tendr na Dukovany měl být původně vyhlášený do konce roku 2020, ale došlo k posunutí na leden příštího roku. 

Jednotlivým zahraničním firmám a jejich technologiím se věnovat Karel Katovský z VUT. Jednoduše a zajímavě představil jednotlivé reaktory a také vazby a souvislosti. Učitelé se v této souvislosti zajímali na to, jak to je nyní a jak by to bylo s použitým vyhořelým palivem. 

Poslední část byla věnována vzdělávání a spolupráci škol se Skupinou ČEZ. Linda Navrátilová ze strategického náboru přes sdílenou obrazovku ukázala novinky na portálu svetenergie.cz a vybídla učitele k vyžití besed s odborníky, které se i v této době realizují, a to online formou. 

Na závěr přednášející odpověděli na několik dotazů a všichni si popřáli krásné Vánoce a hodně zdraví do nového roku. 

 

O Jaderné akademii

Cílem vzdělávacího programu je seznámit učitele základních a středních škol s aktuálními vývojem přípravy výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a s předpokládaným vývojem jaderné energetiky v České republice. Učitelé mohou získané poznatky využít při výuce a také při přípravě svých žáků na jejich budoucí zaměstnání a odbornou profesi. „Těší nás zájem učitelů i jejich pozitivní zpětná vazba, proto bychom rádi pokračovali i v novém roce,“ sdělil Vítězslav Jonáš. Organizátoři připravili pro účastníky malý dárek v podobě triček s logem Jaderné akademie. 

 

Záštitu nad projektem převzal ministr průmyslu Karel Havlíček. 

Projekt Jaderná akademie připravila Skupina ČEZ ve spolupráci se sdružením Energetické Třebíčsko. Ukázka prvního kola ZDE

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany