MENU x
Zástupci z francouzského jaderného regionu navštívili Třebíč

Zástupci z francouzského jaderného regionu navštívili Třebíč

duben 2024

Ve středu 3. dubna přijal starosta Třebíče Pavel Pacal na radnici delegaci z jaderného francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes vedenou viceprezidentem Phillipem Meunierem. 

Jean-Louis Guyader, starosta Charnoz-sur-Ain a předseda Sdružení obcí Plaine de l’Ain, a  starostka obce Cruas Rachel Cotta přiblížila spolupráci samospráv s provozovatelem jaderné elektrárny, která nese stejné jméno - Cruas. Právě tento region pojmenovaný po řece Rhoně a po Alpách patří k nejprůmyslovějším v celé Francii. Na jejich území se nachází 14 jaderných reaktorů. Dnes žije v obci Cruas přes 3 000 obyvatel, mají tam školu, 20 obchodů, přes 70 spolků, zdravotní středisko. V souvislosti s výstavbou a provozem jaderné elektrárny se počet obyvatel zvýšil. Obce poznaly blízkost jaderného souseda v podobě financí do infrastruktury. Starostka Cotta také zmínila, že se obce v regionu setkávají několikrát ročně a zajímají se o provoz a bezpečnost jaderného zařízení. „Před několika lety naši oblast zasáhlo zemětřesení. Úřady potvrdily, že jaderná elektrárna Cruas se nepohla ani o centimetr, což dokazuje, že je postavena velmi bezpečně.“

Elektrárnu provozuje firma EDF už 40 let a nyní pracují na prodloužení její životnosti. Poblíž jaderné elektrárny se nachází průmyslový park, fotovoltaická a větrná elektrárna. V regionu působí 1 200 společností, které jsou propojené s jadernou energetikou a dohromady vytvářejí 42 000 pracovních míst. Obce v distriktu (podobné našemu okresu) dostávají do svých rozpočtů ročně 11 milionů eur z provozu elektrárny a 14 milionů eur z provozů průmyslového parku. 

Starosta Třebíče Pavel Pacal společně s dalšími starosty z okolních obcí kolem Jaderné elektrárny Dukovany představili Francouzům zdejší spolupráci s provozovatelem elektrárny. „Naše regiony mají podobné rysy. Pro obě strany bylo přínosné pohovořit o vzájemných zkušenostech a o životě v jaderných regionech. Rozhodně nás spojuje pozitivní vztah k jaderné energetice, která je bezemisní,“ shrnul starosta Pavel Pacal. Setkání se zúčastnil i předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. 

Eva Fruhwirtová

 

 

 

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany