MENU x
KHNP představila projekt a spolupráci s českými firmami

KHNP představila projekt a spolupráci s českými firmami

25. května 2017

Korejská KHNP potvrdila spolupráci s českými firmami. 

Stavba dalších jaderných bloků v Dukovanech je velkou příležitostí pro místní firmy. Potvrdili to zástupci korejské společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) na jednání v Třebíči.

Státem vlastněná KHNP je jednou ze šesti zahraničních firem, které se o výstavbu dalších jaderných bloků v České republice ucházejí. Sdružení Energetické Třebíčsko, které rozšíření dukovanské elektrárny prosazuje, chce postupně všechny v regionu představit. Manažeři KHNP prezentovali své plány v Třebíči ve středu.

„Pokud se KHNP do projektu v Dukovanech zapojí, budeme potřebovat byty pro naše inženýry. Ty mohou stavět místní firmy. Za nimi přijedou i jejich rodiny, potřebujeme pro ně nemocnici a školu. A také pracovní sílu do nich,“ prohlásil zástupce KHNP pro Českou republiku Joonkyo Suh.

KHNP provozuje v Korejské republice 25 jaderných elektráren. Dalších pět tam právě buduje a další čtyři nové projektuje. Jadernou elektrárnu Korejci staví také ve Spojených arabských emirátech, na evropském trhu je KHNP nováčkem. 
Zástupci KHNP nabídli českým firmám účast na budování nových elektráren v Koreji a spolupracovat s nimi chtějí i u nás. „KHNP chce zbudovat partnerské svazky s českými firmami a nabídnout spolupráci, která by vyhovovala oběma stranám,“ pronesl generální ředitel projektového týmu Dojin Jeong.

Čechům Korejci předložili dva návrhy konstrukce jaderných reaktorů pokročilé verze. „Oba splňují bezpečnostní i konstrukční požadavky,“ řekl vedoucí projektu Yongsoo Kim. V obou variantách je reaktor obklopen fyzicky oddělenými budovami pomocných provozů, kanceláří a skladů. Reaktor je tak chráněn, reaktor podle Korejců odolá i případnému leteckému útoku.

„Funkčnost všech součástí ověřujeme v našem testovacím zařízení,“ podotkl Kim. Samotný reaktor by KHNP pravděpodobně dopravila přímo z Korejské republiky. Místní stavební společnosti by se mohly podílet na výstavbě provozních budov. Těch by se na ploše 42 tisíc plošných metrů mělo nacházet celkem 82.

O výběru dodavatele a také o investičním modelu a financování nových tuzemských jaderných bloků musí rozhodnout vláda. Měla by tak učinit nejpozději do poloviny příštího roku, aby mohl být dodržen naplánovaný harmonogram výstavby se spuštěním nového bloku kolem roku 2035, kdy se počítá s odstavením nejstarších dukovanských bloků. Doposud je Česká republika energeticky soběstačná. Pokud by se nepodařilo dosluhující dukovanské bloky nahradit novými, chyběla by v roce 2035 v České republice přibližně pětina z odhadované spotřeby elektrické energie.

"Musím říct, že Korejci byli dobře připraveni na kulatý stůl. Jejich podrobná prezentace projektů uspokojila i ty nejnáročnější odborníky, kteří chtěli více vědět o nabídce KHNP pro Dukovany. Neméně zaujala prezentace o tom, jaká je jejich představa působení v regionu, jaké zázemí, služby by potřebovali a také jakou podporu by regionu poskytli," shrnul Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska. 

S využitím zdroje: denik.cz/Luděk Mahel

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany