MENU x
Člen Energetického Třebíčska vyrábí plicní ventilátory do zahraničí

Člen Energetického Třebíčska vyrábí plicní ventilátory do zahraničí

září 2020

Výrobce CoroVentů se spoléhá na zahraničí, Česká republika neobjednala žádný. 

Získání americké certifikace FDA EUA a partnerství s korejskou KHIND přináší okamžité byznysové výsledky. Prvních 80 ks plicního ventilátoru CoroVent míří do Asie a Latinské Ameriky. Objednávky na 350 kusů jsou před podpisem a ve fázi jednání jsou prodeje dalších 4000 ks ventilátorů do celého světa. Ve světle současného dění je až absurdní, že český stát neučinil objednávku na jediný CoroVent a výrobní kapacity tak budou v následujících měsících vytížené pro zahraniční zákazníky.

Již od května se MICo Medical připravovalo na sériovou výrobu CoroVentů. Klidnější letní měsíce využilo k zajištění dostatečných výrobních kapacit, náboru nových zaměstnanců, nastavení procesů a získání americké certifikace FDA EUA. Ta otevírá pomyslné dveře především do Severní i Jižní Ameriky a řady dalších zemí Blízkého východu či Asie. A právě z těchto zemí přichází většina poptávek.

„Vyčkávání, intenzivní práce a strategická rozhodnutí z uplynulých týdnů se nám začínají vyplácet. Nedávno podepsané partnerství s korejskou společností Korea Heavy Industry & Development (KHIND) nám umožnilo začít závazně jednat o prodeji 80 jednotek CoroVentů do zahraničí. Momentálně řešíme naskladnění posledních výrobních dílů a začínáme s výrobou,“ říká spolumajitel MICo Medical a majitel MICo Group Jiří Denner. „Zatímco zájem o CoroVents v zahraničí roste, Česká republika se zatím drží zpátky. Z původních vládních proklamací se zatím nerealizovalo vůbec nic a nebýt dobrovolných dárců na DONIO a velkých firem jako PPF, Avast, Coca-Cola či Q-Trading, neměla by ČR CoroVent ani jeden. Takhle máme pro český národ připravených alespoň těch 182 plicních ventilátorů, které si sami zaplatili.

Po vypuknutí pandemie se do vývoje plicních ventilátorů pustily stovky firem po celém světě. Dnes by se ale funkční a certifikované ventilátory (nové typy) daly spočítat na prstech jedné ruky. I přesto, že má CoroVent zatím jen certifikaci určenou pro urgentní použití, zájem o ně logicky roste a řada zemí si vytváří zásoby pro případ nejkrizovějších scénářů. Výrobní kapacity, a především včasné dodání potřebných součástek totiž není možné zajistit přes noc a nastane-li opravdu černý scénář, chtějí být státy před-zásobeny. Podle vládních proklamací má Česká republika plicních ventilátorů dostatek, ale o tom, jestli má i záložní ventilátory
a v jakých počtech, není bohužel nic známo.

Absence certifikace „CE“ je bezesporu hlavním důvodem, proč zatím Česká republika o CoroVenty neprojevila zájem. Proces standardní certifikace však trvá i déle než rok a certifikaci FDA EUA Česká republika neuznává. MICo Medical již absolvovalo dvě jednání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ohledně podpory při certifikaci „CE“ na půdě České republiky. „Tuto aktivitu ze strany ministerstva oceňujeme, protože v tuto chvíli máme připravenou veškerou dokumentaci a čekáme jak se zde v ČR situace kolem udělování „CE“ vyřeší. Osobně jsem jednal s paní náměstkyní Tauberovou ohledně různých možností pomoci při certifikaci a realizaci exportních příležitostí a propagace skrze obchodní zastoupení ČR pro podporu exportu,“ potvrdil i korejský spolumajitel a jednatel MICo Medical Jin Sung Jun během své návštěvy v České republice.

„Český CoroVent byl odpovědí na extrémní nárůst pacientů s onemocněním Covid-19 ve světě, kteří často končili na plicní ventilaci a hrozil tak jejich nedostatek. Naším cílem proto bylo udělat přístroj, který bude levný, jednoduše vyrobitelný, bezpečný, snadno ovladatelný
a splní základní požadované funkce. To jsme dokázali, ale zcela pochopitelně není možné, aby měl během pár týdnů standardní certifikaci (aktuálně na ni pracujeme). Pro řadu zemí je FDA EUA dostačující k tomu, aby přístroj zařadily do bezpečnostních rezerv a byly tak připraveni na to, co může přijít. Česká republika jde zřejmě jinou cestou a je opravdu absurdní, že může nastat situace, kdy u nás budou CoroVenty potřeba, ale my je budeme muset vyvážet do zahraničí a plnit tak závazky vyplývající ze smluvních vztahů,“ říká k situaci Jiří Denner.

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany