MENU x
Poznatky z ENEF

Poznatky z ENEF

duben 2019

Vítězslav Jonáš se zúčastnil koncem dubna konference ENEF 2019.

Pro nás bylo zásadní, že opět zazněla silná podpora výstavby nových jaderných bloků v České republice. Přítomní zahraniční panelisté v drtivé většině podpořili jádro jako bezemisní zdroj, který je potřebný pro zlepšení klimatu. Premiér Babiš i Pellegrini se dotkli i problému výstavby na Slovensku i na světě, tedy především zpožďování staveb. Podle mého názoru je právě toto nutné zodpovědně řešit při výběru dodavatele. Slovensko udělalo chybu v případě dostavby JE Mochovce a za to trpí.

Na ENEF se hovořilo o malých reaktorech. Z úst premiéra Babiše bylo potvrzeno, že je to cesta budoucnosti. Zdůrazňuji však, že se netýkají výstavby nových dvou bloků v Dukovanech. Ty by měly být o výkonu 1 000-1 200 MW.

Zajímavá byla nabídka slovenského premiéra na společné řešení hlubinného úložiště. Je to dobrá cesta, ale v žádném případě to neznamená, že práce na hledání lokalit pro ukládání v ČR budou jakkoliv zpochybněny a neřešeny. Česká republika má schválenou koncepci nakládání s vysoce radioaktivními materiály, která řeší a zároveň zavazuje vládu k vyhledání lokality pro hlubinné úložiště k termínu 2025.

 

Vítězslav Jonáš, předseda Energetické Třebíčsko

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany