MENU x
Výkonný výbor za účasti starostů Na Skalním

Výkonný výbor za účasti starostů Na Skalním

23. 7. 2018

Ve středu 11. července se konal výkonný výbor Energetického Třebíčska za účasti starostů z lokality Na Skalním.

Předseda Jonáš zahájil setkání pozitivní informací, která zazněla při schvalování důvěry vládě ve sněmovně. Prezident Miloš Zeman přímo podpořil výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, stejně tak i premiér Andrej Babiš hovořil o důležitosti výstavby.

Jonáš dale hovořil o jednáních Kraje Vysočina ohledně rekonstrukce silnice Třebíč-Valeč a dalších činnostech Energetického Třebíčska. Informoval o připravovaném dobrovolnickém programu korejských dobrovolníků u nás v regionu, který se uskuteční v polovině srpna. Přítomné také seznámil s iniciativou starostky Koněšína Hany Žákové, která směřuje ke spojení sil regionu Třebíčska a Mostecka a společnému tlaku na vládu k dodržení státní energetické koncepce. 

Dalším z témat bylo referendum v Jaroměřicích nad Rokytnou, ve kterém občané odmítli hlubinné úložiště. Starostové z dotčených obcí na výkonném výboru sdělili jednoznačně nesouhlas k probíhajícím průzkumných pracím v souvislosti s hlubinným úložištěm. Předseda Jonáš a starosta Vladimír Černý, kteří jsou v Radě SÚRAO,  informovali, že vznesli požadavek, aby možným řešením pro dlouhodobé skladování vyhořelého paliva byla lokalita Skalka. Jednalo by se o centrální sklad ČEZ, nikoliv o hlubinné úložiště.

Vítězslav Jonáš opět připomněl, že je potřeba přijmout zákon o účastní veřejnosti při hledání hlubinného úložiště. Tím, že zákon neexistuje, komplikuje situaci obcím v tomto procesu.

Závěrem Jonáš poděkoval starostům, že i přes nesouhlas s průzkumy, se účastí všech jednání a vedou k tématu diskuzi.

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 1184

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany