MENU x

Švédský Vattenfall i nadále počítá s jádrem, nabírá stovky zaměstnanců

září 2017

Švédská státní energetická společnost Vattenfall nabírá nové zaměstnance pro své jaderné aktivity, v následujících letech jich bude potřebovat na tři stovky.

Švédsko v současné době provozuje 8 jaderných bloků, které mohou být v budoucnu nahrazeny obnovitelnými zdroji, ve hře je však i výstavba až deseti nových. Vattenfall v září zahájil novou kampaň s cílem přilákat inženýry a zájemce o jaderné technologie, kteří by rádi v budoucnu pro společnost pracovali. Podle společnosti sektor jaderné energetiky nyní v zemi vytváří na 20 tisíc pracovních pozic. „Chceme přilákat, rozvíjet a udržet personál a současně s tím kampaň využít k vytvoření zájmu o budoucích pracovních příležitostech v odvětví, které bude v budoucnu nesmírně důležité pro dodávky elektřiny ve Švédsku. Při pohledu směrem k 40. létům, výroba elektřiny v jaderných zdrojích bude v příštích několika desetiletích vytvářet spoustu pracovních příležitostí,“ říká Dag Svensson, vedoucí oddělení HR v divizi Výroba. V loňském roce se jaderné zdroje podílely na výrobě elektrické energie ve Švédsku zhruba 40 %, tedy srovnatelně s podílem tamních vodních elektráren.

Vattenfall se v minulém roce rovněž rozhodl investovat do zvýšení bezpečnostních opatření svých jaderných zdrojů a umožnit tak provoz třem blokům elektrárny Forsmark a dvěma blokům elektrárny Ringhals i po roce 2020. Budoucnost jaderné energetiky ve Švédsku Švédsko se v minulém roce rozhodlo odstranit daně pro jaderné elektrárny, které výrazně ohrožovaly jejich výdělky. Daně podle výrobců tvořily až třetinu provozních nákladů elektráren. Podle švédských výrobců by v případě zachování daní došlo k dalšímu uzavíraní elektráren, což by v důsledku zvýšilo ceny elektřiny. Rozhodnutí o zrušení daně a vládní dohody však otevřely cestu výstavbě až deseti nových bloků, které by v budoucnu mohly nahradit současnou flotilu. Švédsko se však může vydat i cestou obnovitelných zdrojů, přičemž 100% podílu elektrické energie z OZE by mohlo dosáhnout již v roce 2040.

oenergetice.cz

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany