MENU x
Ministr Jozef Síkela v Třebíči: šestý blok pro Dukovany nevylučuje

Ministr Jozef Síkela v Třebíči: šestý blok pro Dukovany nevylučuje

únor 2023

Postavit jeden nový jaderný blok v Dukovanech, pak odejít a o pár let později stavět druhý?

Tento postup by se příliš nezamlouval sdružení Energetické Třebíčsko, které prosazuje výstavbu nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. „Nedovedeme si totiž představit, že by se postavil jeden blok, pak by se odešlo na Temelín a pak by se zase stavělo na Dukovanech. Tíhu výstavby by tak kraj nesl ve více letech,“ uvedl předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš na tiskové konferenci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, který ve čtvrtek 2. února navštívil třebíčský region.

Stále se totiž většinou mluví o výstavbě pátého bloku, ve hře je však i šestý. Jonáš by chtěl jejich výstavbu spojit, s čímž ministr souhlasí. Zároveň ale upozorňuje, že zatím nelze stanovit nic dopředu. Vláda bude zhotovitele „nových“ Dukovan vybírat ze tří nabídek. „Dodavatel musí prokázat, že je schopný zakázku v tak velkém objemu zvládnout. Tomu požadavku rozumím, ale musíme počkat na komplexní vyhodnocení jednotlivých nabídek,“ sdělil Síkela.

Ten zároveň informoval, že v kraji bude vláda podporovat rozvoj infrastruktury, která zajistí bezproblémovou přípravu nových bloků. „Budeme Vysočině pomáhat s výstavbou silnic, obchvatů či zajištění bydlení. A zároveň podpoříme i rozvoj vzdělávání. Budeme potřebovat novou generaci jaderných inženýrů, techniků a dalších profesí. Nebavíme se o stovkách, ale tisících. Je to ohromná příležitost, kterou si nesmíme nechat ujít,“ sdělil Síkela s dovětkem, že tito noví odborníci budou potřeba později i jinde než na Dukovanech či v Temelíně. „Chceme minimálně šedesátiprocentní zapojení českých firem. Nejde jen o výstavbu nových jaderných zdrojů na území Česka, ale i vytváření nových technologií a nového know-how, které chceme do budoucna vyvážet na další trhy,“ sdělil ministr.


Zdroj: https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/ministr-prumyslu-jozef-sikela-v-trebici-sesty-blok-dukovany-20230202.html

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany