MENU x
Výstava 65 českého jaderného průmyslu v třebíčském Alternátoru

Výstava 65 českého jaderného průmyslu v třebíčském Alternátoru

13. červenec 2020

Historii i současnost českého jaderného průmyslu připomíná výstava 65 let českého jaderného průmyslu, která je od 8. července 2020 umístěna v science – centru Aleternátor v Třebíči.

Tato výstava chce ukázat schopnost a připravenost českého jaderného průmyslu zapojit se do výstavby nových jaderných bloků v Česku, ale i ve světě. Jaderná energetika má pro Českou republiku zcela zásadní význam zejména kvůli obrovskému přesahu do mnoha dalších oborů. Právě od jádra se totiž odvíjí naše energetická soběstačnost a konkurenceschopnost českého průmyslu..

 

Jaderný průmysl, výzkum a vzdělávání se u nás začaly rozbíhat v roce 1955 a o dva roky později se Československo stalo devátou zemí na světě, která uskutečnila řízenou řetězovou štěpnou reakci. Později se české podniky staly dodavateli komponent pro reaktory VVER stavěné v tehdejším Východním bloku a kompletů reaktorů vyrobily několik desítek. Na tuto historii v současnosti navazují dodávkami komponent a služeb jak pro domácí bloky, tak i pro zahraniční – dodávají směrem na východ i na západ.

 

„Jsem rád, že taková výstava v Třebíči je. Ukazujeme tak, že Česká republika a hlavně Třebíč má bohatou jadernou historii. Postavili jsme 6 reaktorů a je potřeba si to připomínat. Jaderná energetika má u nás potenciál a tako výstava ukáže i mladé generaci, že jádro má nejen historii, ale i budoucnost,“ řekl Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska.

 

V rámci výstavy se prezentují české firmy, které dodávají komponenty pro jadernou energetiku, vysoké školy a odborné společnosti jako jsou například ÚJV ŘEŽ nebo SÚRAO. Projekty jaderných bloků nabízené České republice představují dodavatelé jaderných technologií CGN (Čína), KHNP (Jižní Korea) a Rosatom (Rusko).

 

Výstavu organizuje zpravodajský web Atominfo.cz a v třebíčském Alternátoru ji můžou návštěvníci vidět až do 5. srpna 2020.

 

Kancelář Energetického Třebíčska

Vítězslav Jonáš

Hrotovická 160

674 01 Třebíč

+420 602 512 155

info@energeticketrebicsko.cz

Občanská bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany
Energoregion 2020 - Sdružení obcí ve 20km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany
Dobrovolný svazek obcí v 5 km pásmu Jaderné elektrárny Dukovany